fbpx ...

Róża – królowa natury: właściwości, zastosowanie i ciekawostki

Piękno i różnorodność róż

Róża to niezwykle wszechstronna roślina, która zachwyca swoim wyglądem, zapachem oraz licznymi właściwościami zdrowotnymi. Wśród jej wielu odmian wyróżnia się róża dzika i róża pomarszczona – dwie rośliny o charakterystycznych cechach.

  • Róża dzika to gatunek o podłużnych owocach, bladoróżowych kwiatach i dużych, rzadko rozmieszczonych kolcach.
  • Róża pomarszczona natomiast charakteryzuje się okrągłymi owocami, intensywnie różowymi, pachnącymi kwiatami oraz drobnymi, gęstymi kolcami.

Bogactwo składników odżywczych

Róże to prawdziwy skarb natury, bogaty w witaminy (C, B2, A, K, P, E), kwasy tłuszczowe i wiele innych cennych substancji. Dzięki temu rośliny te mają wyjątkowe właściwości wzmacniające organizm.

Zbieranie i wykorzystanie róż

Głównymi surowcami są płatki i owoce róży, które najlepiej zbierać po pierwszych przymrozkach. 

Płatki róży niezmiennie kojarzą się z luksusowymi produktami, takimi jak pachnąca konfitura czy woda różana. Natomiast z owoców róży często przygotowuje się zdrowe przetwory, takie jak dżemy czy przeciery.

Właściwości zdrowotne

Róża nie tylko pięknie wygląda i pachnie, ale także wzmacnia odporność i pomaga w walce z osłabieniem oraz zmęczeniem. Polecana jest zwłaszcza w trakcie rekonwalescencji oraz przy leczeniu takich dolegliwości jak:

  • grypa i przeziębienia,
  • angina,
  • alergie,
  • reumatyzm,
  • choroby wątroby,
  • wrzody żołądka.

Róża w kosmetyce

Ze względu na swój piękny zapach róża znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jej ekstrakty są składnikami perfum, kremów, olejków i wielu innych produktów, które nawilżają skórę, działają kojąco i nadają cerze promienny wygląd.

Na zakończenie

Róża to prawdziwa królowa wśród roślin, łącząca walory estetyczne z szerokim spektrum zastosowań zdrowotnych i kosmetycznych. Warto docenić jej wyjątkowe właściwości i czerpać z nich na co dzień, zarówno w kuchni, jak i w pielęgnacji ciała.

Zapraszam miłośniczki natury i wyśmienitej kuchni na weekend do Twórczej Przystani pod Lasem w Kromnowie. To idealne miejsce, by zbierać zioła, cieszyć się urokami lasu, rozwijać kreatywność, zrelaksować się i nabrać energii w przyjaznym otoczeniu.

 

 Bibliografia 

Monika Fijołek „Atlas dzikich roślin jadalnych”

Małgorzata Mederska „Atlas roślin leczniczych”

Łukasz Łuczaj „Dzika Kuchnia”

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

On Key

Może cię zainteresować

Czym jest decupage lub dekupaż?

Uważa się, że dekupaż dotarł do Europy z Syberii, przez Chiny i w pierwszej kolejności pojawił się we Włoszech. Na Syberii był metodą zdobienia grogów,

Krwawnik pospolity – skarb polskich łąk

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) to roślina powszechnie występująca w całej Polsce. Ta wieloletnia bylina, należąca do rodziny astrowatych, osiąga wysokość od 40 do 80 cm.

Pozwól sobie na chwilę wytchnienia

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.