fbpx ...

Batik – mieszanie kolorów

Batik – mieszanie kolorów aby uzyskać pożądany efekt na tkaninę nakładamy kolor, zabezpieczamy go woskiem, a następnie barwimy w kolejnej farbie. W ten sposób elementy, na które nałożyliśmy wosk, pozostają w kolorze pierwotnym, na przykład żółtym a pozostała część tkaniny farbuje się na pomarańczowy, jeśli kolejnym wybranym przez nas kolorem był czerwony.

Rozpoczęcie pracy

Przed rozpoczęciem pracy z batiku warto zrobić projekt na papierze i zaznaczyć na nim kolory których chcemy użyć. Przyda się też znajomość palety barw. Kolory pierwotne to żółty niebieski i czerwony. Z połączenia tych barw możemy uzyskać pomarańczowy, zielony, fioletowy, szary, brązowy i czarny. Tyle w teorii. W praktyce bardzo trudno jest uzyskać na przykład fioletowy lub po stworzeniu koloru zielonego, z połączenia żółtego i niebieskiego, pogłębić kolor niebieski. Dlatego wszystkich malujących metodą batiku, zachęcam do posiadania kawałka materiału, na którym przeprowadza się próby. Najmniej problemów z mieszaniem kolorów będziemy, mieli wtedy jeśli próby przeprowadzimy przed rozpoczęciem pracy a nie tylko jej w trakcie.

Batik – malowanie tkaniny

Batik – mieszanie kolorów zaczynamy od pokrywania jej kolorami najjaśniejszymi czyli najsłabszymi. Najpierw zakrywamy woskiem te części tkaniny które mają zostać w naturalnym kolorze. Następnie w zależności od potrzeb nakładamy kolor żółty lub błękitny. Tu warto wspomnieć że jeśli najpierw nałożymy kolor żółty a później będziemy chcieli uzyskać kolor niebieski to uzyskamy jedynie kolor zielony. Aby uzyskać pracę z żółtymi kwiatami i niebieskim niebem można uciec się do drobnego podstępu i zafarbować tylko część tkaniny. Góra materiału możemy zamoczyć w niebieskiej farbie a dół w  żółtej farbie. Pamiętajmy jednak, że na kolejnym etapie pracy, nakładane na nią kolory będą dawały inny efekt na kolorze żółtym i inny efekt na kolorze niebieskim.

Batik – pogłębianie koloru

 Batik – mieszanie kolorów których używamy do naszej pracy możemy również pogłębiać. dzieje się to poprzez dłuższe zamaczanie tkaniny w danej farbie. Możemy więc stworzyć pracę o jednym kolorze ale różnych jego walorach. Czasem, dzięki długiemu moczeniu tkaniny możemy uzyskać zupełnie inny kolor. Za przykład podam tu kolor amarantowy, który w połączeniu z niebieskim powinien dać fioletowy. Jednak przy odpowiednio jasnym walorze koloru niebieskiego i odpowiednio długim farbowaniu kolorem amarantowym uzyskamy głęboką czerwień.

Farby różnych producentów

Na koniec Batik – mieszanie kolorów dodam, że farby wyprodukowane przez różne firmy, mogą się różnie zachowywać. Dlatego gorąco namawiam do posiadania kawałka materiału próbnego. Dla łatwiejszej pracy próbę na materiale możemy przeprowadzać za pomocą pędzelków. Pamiętajmy, że inny efekt uzyskamy mieszając ze sobą dwie farby które są mokre a inny efekt jeśli kolejny kolor nakładamy na poprzedni, który jest już suchy.

Tutaj dodam radę praktyczną. Aby uniknąć zabrudzenia farby w kuwecie, należy poczekać aż poprzednio nałożony kolor wyschnie. W przeciwnym razie kolor nałożony na tkaninę przeniknie do farby w pojemniku.  

Już teraz zapewne domyślacie się dlaczego pracę batikowe są często ciemne. kolejne nakładane na siebie farby sprawiają że ich walor pogłębia się, w efekcie czego tło pracy często jest czarne. Aby uzyskać jasne tło na przykład białe swoją pracę należy zacząć od zamalowania tła, a nie poszczególnych elementów pracy. w przypadku pracy naśladującej rysunek Banksy, najpierw pokryto woskiem tło i część sukienki. Następnie zamoczono pracę w farbie szarej.  Po jej wyschnięciu pokryto cień dziewczynki woskiem i zamoczoną pracę w farbie zielonej. Po wyschnięciu koloru zielonego zamalowano go woskiem i zamoczono pracę w kolorze czarnym.

Mam nadzieję, że informacje dotyczące farbowania tkanin metodą batiku okażą się pomocne. Życzę wam udanej zabawy, a wszystkich chętnych, do zgłębiania wiedzy w plenerach, zapraszam do swojej agroturystyki na warsztaty.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

On Key

Może cię zainteresować

Czym jest decupage lub dekupaż?

Uważa się, że dekupaż dotarł do Europy z Syberii, przez Chiny i w pierwszej kolejności pojawił się we Włoszech. Na Syberii był metodą zdobienia grogów,

Krwawnik pospolity – skarb polskich łąk

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) to roślina powszechnie występująca w całej Polsce. Ta wieloletnia bylina, należąca do rodziny astrowatych, osiąga wysokość od 40 do 80 cm.

Pozwól sobie na chwilę wytchnienia

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.